ظریف جدایی سرباز بازیکن استقلال درس خواندن

ظریف: جدایی سرباز بازیکن استقلال درس خواندن اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز بازار خودرو پشت‌پرده 5 هزار خودروي قاچاق

«متأسفانه سايت وزارت صنعت هک شد و حدود پنج هزار خودروی مدل اوج و گران قيمت وارد کشور شد که از اين تعداد حدود چهار هزار ماشین ترخيص و وارد بازار شده است است و ه

پشت‌پرده 5 هزار خودروي قاچاق

پشت پرده 5 هزار خودروي قاچاق

عبارات مهم : تجارت

«متأسفانه سايت وزارت صنعت هک شد و حدود پنج هزار خودروی مدل اوج و گران قيمت وارد کشور شد که از اين تعداد حدود چهار هزار ماشین ترخيص و وارد بازار شده است است و هزار ماشین همچنان در گمرک است که اميدواريم در اين خصوص نيز تصميم گيري شود».

پشت‌پرده 5 هزار خودروي قاچاق

اين چند جمله از زبان ناصر سراج، رئيس شرکت بازرسي کشور راجع به واردات بيش از چهار هزار خودروي لوکس خارجي از طريق «هک سايت» در ماه گذشته خيلي سریع به صدر خبرهاي رسانه هاي فارسي زبان آمد و سوژه داغ شبکه هاي اجتماعي شد. حالا ولی با به دست آمدن سرنخ ها و بررسي هاي بيشتر، مشخص مي شود که جرم رخ داده در اين پرونده نه حاصل هک شدن سايت سفارش بلکه حاصل فساد يکي از کارکنان شرکت توسعه تجارت بوده است.

هک، سفارش جعلي يا هيچ کدام؟
اولين تصویر العمل ها به خبر هک شدن سايت سفارش واردات ماشین از طرف کارشناسان با شوک و تعجب همراه بود ولی در شبکه هاي اجتماعي اين تعجب رنگ و بوي طنز هم به خود گرفت.

کاربران متفاوت تصویر العمل هاي متعددي به اين خبر نشان دادند که مهم ترين محور همه آنها غيرممکن خواندن واردات چهار هزار ماشین فقط از طريق نفوذ به يک سايت بود. در يکي از اين نوشته ها که بسيار دست به دست شد، آمده بود: «اول سايت وزارت صنعت رو هک کردن. بعد گمرک رو هک کردن. بعد پليس راهنمايي رانندگي رو هک کردن. بعد خيابون رو هک کردن و بعد هم ما رو هک کردن». با اين حال اگرچه ادعاي هک شدن سايت وزارت صنعت اولين از زبان سراج مطرح شد ولی اصل خبر واردات غيرقانوني چند هزار ماشین پيش از آن نيز رسانه اي شده است بود، هرچند که آن چنان که بايد مورد توجه قرار نگرفته بود.

«متأسفانه سايت وزارت صنعت هک شد و حدود پنج هزار خودروی مدل اوج و گران قيمت وارد کشور شد که از اين تعداد حدود چهار هزار ماشین ترخيص و وارد بازار شده است است و ه

دفتر جرائم شرکت يافته گمرک ايران از اولين دستگاه هاي رسمي کشور بود که خبر واردات غيرعادي ماشین را تأييد کرده بود. البته اين دفتر در ابلاغيه خود اين خودروها را به دليل استفاده از «ثبت سفارش هاي جعلي» قاچاق خوانده بود. از ديگر سو عدد خودروهايي که به اين طريق وارد کشور شده است بودند نيز شش هزارو 481 دستگاه ذکر شده است بود. خودروهايي که در وقت مسدودبودن سايت، ثبت سفارش شده است و به همين دليل به راحتي از گمرک گذر کرده بودند.

به اين ترتيب شرکت توسعه تجارت به عنوان متولي امر در وزارت صنعت، معدن و تجارت که در ابتدا به کل منکر وقوع چنين تخلفي بود، در نهايت اعلام کرد حراست وزارت صنعت، معدن و تجارت به ماجراي ثبت سفارش غيرقانوني ماشین ورود کرده است و بايد منتظر ماند تا نتيجه بررسي هاي آنها اعلام و ريشه اين اتفاق مشخص شود. در اين بين مجتبي خسروتاج، رئيس شرکت توسعه تجارت اعلام کرد که اين مسئله مي تواند در سيستم يا افرادي باشد که با سيستم در ارتباط بوده اند. در ادامه نيز و بعد از آنکه رئيس شرکت بازرسي کشور مدعي هک شدن سايت وزارت صنعت شد، وجود تخلف را تأييد کرد ولی اعلام کرد هک شدن سايت ثبت سفارش صحت ندارد. اين بار نوبت سراج بود که بار ديگر موضع گيري کند و بر هک شدن سايت ثبت سفارش تأكيد کند.

شهباز حسن پور، عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي کسي بود که خبر داد در جلسه اخير ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي، رئيس شرکت بازرسي کل کشور بار ديگر تأكيد کرده که سايت ثبت سفارش هک شده است هست. سراج سپس رأسا به اظهارنظر پرداخت و گفت: «مسئله اي که به آن اشاره کردم، عين حقيقت بوده است و ما نامه رسمي از وزارت صنايع داريم که به ما کتبا نوشتند سايت هک شده است هست. فردي که در اين هک وارد شده است دستگير و صراحتا اعتراف کرد و کدي که از طريق آن وارد شده است بود را گفت».

پشت‌پرده 5 هزار خودروي قاچاق

اين اظهارنظر سراج نيز بار ديگر با تصویر العمل هايي در ميان کارشناسان روبه رو شد و برخي کارشناسان فناوري اطلاعات درصدد برآمدند با ارائه توضيحاتي روشن کنند هک کردن فرايند راحت اي نيست که يک هکر بعد از دستگيري با اعلام يک کد به چيزي اعتراف کند. آخرين قدم در اين پرونده را ولی نادر قاضي پور، نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي برداشت و سرنخي بسيار مهم راجع به نحوه انجام اين تخلف ارائه کرد. سرنخي که تا حدود زيادي مسئله را روشن مي کند.

افشاگري قاضي پور
اگرچه بعد از کش وقوس هاي فراوان بالاخره همه طرف هاي درگير به سناريوي «هک شدن سايت وزارت صنعت» رضايت دادند، ولی حالا با توضيحات يکي از نمايندگان مجلس مشخص مي شود خبري از نفوذ متخصصان علوم رايانه به سايت وزارت صنعت نيست و آنچه اتفاق افتاده، سوءاستفاده يکي از کارکنان اين وزارتخانه از امکان دسترسي مديريتي اش به سامانه ثبت سفارش ماشین بوده هست. قاضي پور دراين باره به رويداد 24 گفته است: يکي از معاونان وزير صنعت، فردي به نام «خ» را ادمين سايت ثبت سفارش مي کند.

اين شخص با افرادي در بيرون از وزارتخانه هماهنگ مي کند و شش هزار و 481 دستگاه ماشین را ثبت سفارش کرده و از اين راه مبالغ بسيار زيادي دريافت مي کند. قاضي پور اگرچه معاون وزير را در اين پرونده مقصر نمي داند، ولی تأكيد کرده اين فرد از بيرون به وزارتخانه آورده شده است هست. به گفته قاضي پور، اين پرونده هنوز باز است و سه نفر در ارتباط با آن دستگير شده است اند. به اين ترتيب و با توضيحاتي که قاضي پور داده، مشخص است احتمال هک شدن سايت ثبت سفارش وزارت صنعت منتفي است و آنچه اتفاق افتاده، نه يک جرم فناورانه، بلکه يک فساد سنتي و درخور تأمل بر پايه دريافت رشوه بوده است.

«متأسفانه سايت وزارت صنعت هک شد و حدود پنج هزار خودروی مدل اوج و گران قيمت وارد کشور شد که از اين تعداد حدود چهار هزار ماشین ترخيص و وارد بازار شده است است و ه

حقيقت چه بود
بررسي هاي «شرق» نشان مي دهد فردي به نام «خ» که مسئوليتي در شرکت توسعه تجارت داشته، شاه کليد پرونده واردات اين خودروها به کشور بوده هست. آقاي «خ» که سوابق علمي و عملي مختلفي در حوزه تجارت و فناوري داشته، در شرکت توسعه تجارت بسيار مورد اعتماد بوده هست. سندي که نشان بدهد «خ» کارمند رسمي وزارت صنعت هست، به دست نيامده، ولی به نظر مي رسد با توجه به توانايي هاي اين فرد، تصميم به همکاري با او گرفته شده است و او نيز با جلب اعتماد يکي از معاونان وزير صنعت، توانسته است تا حد زيادي در اين شرکت رشد کند.

اين اعتماد تا آن حد زياد بوده که حتي هنگامي که اولين زمزمه ها دراين باره به گوش مي رسد، رئيس وقت گروه ثبت سفارش خودروهاي خارجي شرکت توسعه تجارت ايران در نامه خود به شرکت بازرسي کل کشور تأكيد مي کند هيچ کدام از مراحل ثبت سفارش خودروهاي سواري مدنظر از طریق اين دفتر صورت نگرفته است و به عبارت ديگر، دفتر مقررات در طي مراحل آن نقشي نداشته است و اين ثبت سفارش ها تنها با هک سيستم و تغيير کد در ديتابيس ممکن شده است است.

پشت‌پرده 5 هزار خودروي قاچاق

در همين نامه ذکر شده است است: «چندين مورد نفوذ غيرقانوني به سامانه ثبت سفارش از طريق نام کاربري پرسنل دفتر مقررات در خرداد 96 صورت پذيرفته که نشان مي دهد شخص يا اشخاصي به صورت باندي با نفوذ به سامانه مذکور، براي اشخاص متخلف اقدام به ثبت سفارش هاي غيرقانوني كرده اند». اين همان نامه اي است که سراج به واسطه آن باور دارد سايت ثبت سفارش هک شده است هست، ولی در واقع اين اتفاق نوعي خيانت در امانت و مال اندوزي با سوءاستفاده از امکانات و اعتمادي بوده که به برخي افراد شده است است.

فرد مدنظر و دو نفر ديگر که اکنون در بازداشت هستند، نه تنها از طريق اين سايت موفق به ثبت بيش از پنج هزار سفارش واردات ماشین شده است بودند، بلکه با پيشنهادهاي مستقيم از واردکنندگان از آنها خواسته بودند اگر مايل به ثبت سفارش خودروي خود هستند، مبالغي بين پنج تا 20 ميليون تومان براي هر سفارش به آنها پرداخت کنند. به اين ترتيب اين افراد موفق شدند در مدتي کمتر از يک سال ميلياردها تومان پول به جيب بزنند. اگرچه اين پرونده هنوز به ايستگاه پاياني خود نرسيده هست، ولی بدون شک توضيحات معاون وزير دراين باره مي تواند به روشن شدن برخي نقاط تاريک کمک کند. متأسفانه اين معاون وزير درخواست «شرق» را براي گفت وگو در اين باره بي پاسخ گذاشته است.

شرق

واژه های کلیدی: تجارت | ماشین | پرونده | واردات | ثبت سفارش | بازار خودرو

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz