ظریف جدایی سرباز بازیکن استقلال درس خواندن

ظریف: جدایی سرباز بازیکن استقلال درس خواندن اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی تنفس مصنوعی هم جامعه روحانیت مبارز را زنده نمی‌کند / زیباکلام

صادق زیباکلام اعتقاد است جریان جامعه روحانیت مبارز مدت‌هاست تمام شده است و کارها اخیر این جریان هم باعث زنده شدنش نخواهد شد.

تنفس مصنوعی هم جامعه روحانیت مبارز را زنده نمی‌کند / زیباکلام

زیباکلام: تنفس مصنوعی هم جامعه روحانیت مبارز را زنده نمی کند

عبارات مهم : سیاسی

صادق زیباکلام اعتقاد است جریان جامعه روحانیت مبارز مدت هاست تمام شده است و کارها اخیر این جریان هم باعث زنده شدنش نخواهد شد.

جامعه روحانیت مبارز بعد از گذشت چهل سال از فعالیتش با اصلاحیه در اساسنامه خود تغییرات جدی را در دستورکار خود قرار داده هست؛ در یکی از این تغییرات دبیرکل در مجمع عمومی گزینش خواهد شد ولی تا قبل از برگزاری مجمع عمومی مصطفی پورمحمدی به عنوان دبیرکل موقت گزینش شده است است.

تنفس مصنوعی هم جامعه روحانیت مبارز را زنده نمی‌کند / زیباکلام

با صادق زیباکلام راجع به تغییرات جامعه روحانیت مبارز گفت وگو کردیم. او اعتقاد است عمر فعالیت سیاسی جامعه روحانیت مباز به سر آمده و تنفس مصنوعی هم به آن فایده ای نخواهد داشت.

مشروح مصاحبه زیباکلام با «اعتمادآنلاین» را در زیر می خوانید:

*جامعه روحانیت مبارز به تازگی اصلاحاتی در اساسنامه خود صورت داده و بر این اساس مصطفی پورمحمدی به عنوان دبیرکل موقت گزینش شده است هست؛ ارزیابی شما از این تغییرات چیست و فکر می کنید پورمحمدی می تواند در از بین رفتن بعضی دلخوری ها و بازگشت ناطق نوری و روحانی به جلسات جامعه روحانیت یا حتی موجب نزدیکی این تشکل روحانی اصولگرا به دولت موثر باشد؟

صادق زیباکلام اعتقاد است جریان جامعه روحانیت مبارز مدت‌هاست تمام شده است و کارها اخیر این جریان هم باعث زنده شدنش نخواهد شد.

ممکن است چنین اتفاقی بیفتد و آقای پورمحمدی جامعه روحانیت مبارز را به آقای روحانی و ناطق نوری و کلاً آن بخش از روحانیت که ظرف یکی دو دهه گذشته مورد بی مهری این تشکل قرار گرفتند، نزدیک تر کند ولی من اعتقاد دارم عمر فعالیت سیاسی جامعه روحانیت مبارز به سر آمده هست. زمانی بعد از انقلاب فهرست جامعه روحانیت مبارز جهت انتخابات پایتخت کشور عزیزمان ایران و بعضی از مراکز استان های بزرگ تعیین کننده بود؛ یعنی مردم صبح جمعه صف می بستند و به نامزدهای مورد تأیید جامعه روحانیت مبارز رأی می دادند؛ یعنی از 30 نفر نماینده پایتخت کشور عزیزمان ایران 27 نفر جهت جامعه روحانیت مبارز بودند. این در انتخابات مجلس اول و دوم بود، حتی در انتخابات مجلس سوم هم تا حدود زیادی بود، شاید بتوان گفت در انتخابات مجلس چهارم و پنجم هم فهرست جامعه روحانیت مبارز تا حدود زیادی تعیین کننده بود. منتها الان دو دهه است که جامعه روحانیت مبارز به عنوان یک تشکل سیاسی بلاموضوع شده است و جایگاهی در تعاملات سیاسی ندارد و به حاشیه رانده شده است هست. انتخابات مجلس دهم یعنی اسفند 94 تیر خلاص جهت روحانیت مبارز بود.

*شما افول جامعه روحانیت مبارز را چه زمانی می دانید؟

البته افول جامعه روحانیت مبارز از دو خرداد شروع شد. آقای ناطق نوری نامزد جامعه روحانیت مبارز بود که توانست تنها نزدیک به 7 میلیون رأی بیاورد و علی رغم تبلیغاتی که شده است بود آقای خاتمی 20 میلیون رأی آورد منتها جامعه روحانیت مبارز هیچگاه نخواسته واقعیت ها را ببنید و همچنان افول خود را تماشا کرده هست. برخوردی که جامعه روحانیت مبارز با آیت الله هاشمی رفسنجانی کرد افول و سقوط جامعه روحانیت مبارز را به عنوان یک جریان سیاسی خیلی تندتر کرد. مسئله اساسی جامعه روحانیت مبارز این است که به عنوان بخشی از حاکمیت و زائده حکومتی درآمده هست؛ اشخاص روحانیت مبارز تماماً از اشخاص روحانیون حکومتی هستند؛ از آقای موحدی کرمانی گرفته تا سایرین. هرقدر روحانیت مبارز زیاد به یک زائده حکومتی تبدیل شده است به همان میزان از محبوبیت و مقبولیتش بین مردم کاسته شده است هست. جامعه روحانیت مبارز به عنوان یک تفکر دینی نبود بلکه به عنوان یک جریان سیاسی بود. روحانیت مبارز یک حزب سیاسی بود که به واسطه از دست دادن پایگاه اجتماعی-سیاس اش به صورت گسترده اکنون هیچ جایگاهی ندارد. چه آقای موحدی کرمانی دبیرکل باشند، چه زمانی که مرحوم مهدوی کنی دبیرکل بود و چه امروز که حجت الاسلام پورمحمدی دبیرکل شده است اند یا فردا فرد دیگری شود واقعیت امر بر این است که روحانیت مبارز عملاً به عنوان یک جریان سیاسی_مذهبی سال هاست که تمام شده است است.

*به نظر شما، گروه های تندروی اصولگرا چقدر در به حاشیه رانده شدن جامعه روحانیت مبارز نقش داشتند؟

تنفس مصنوعی هم جامعه روحانیت مبارز را زنده نمی‌کند / زیباکلام

واقعیت این است که جبهه پایداری هم جامعه روحانیت مبارز را قبول ندارد. نه مردم جامعه روحانیت مبارز را قبول دارند و نه روحانیون مستقل از حکومت مثل آقای ناطق نوری و مدیر دولت اصلاحات. از بخت بد روحانیت مبارز جریانات تندرو هم آنان را قبول ندارد. یعنی روحانیت مبارز از این طرف رانده و از آن طرف مانده شده است هست. باید جامعه روحانیت مبارز را یک جریان تمام شده است بدانیم.

*به نظر می آید اصلاحاتی که جامعه روحانیت مبارز در اساسنامه و ساختار خود داده تلاشی است در این جهت که خود را احیا کند…

این کارها مثل این می ماند که کسی جان به جان آفرین تسلیم کرده باشد ولی شما می خواهید به او تنفس مصنوعی بدهید یا شوک وارد کنید تا زنده شود. در حالی که این فرد مدت هاست مرده! جامعه روحانیت مبارز هم مدت هاست تمام کرده و جهت این کارهایی که می شود دیر است و باعث زنده شدنش نخواهد شد.

صادق زیباکلام اعتقاد است جریان جامعه روحانیت مبارز مدت‌هاست تمام شده است و کارها اخیر این جریان هم باعث زنده شدنش نخواهد شد.

واژه های کلیدی: سیاسی | روحانیت | انتخابات | انتخابات مجلس | انتخابات مجلس دهم | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz